Impresja Art Resort, Duszniki-Zdrój
Musisz odwiedzić: Masarykova Chata
  1. Hauptseite
  2. Musisz odwiedzić: Masarykova Chata

Musisz odwiedzić: Masarykova Chata

Ankunftsdatum
Abreisedatum

Musisz odwiedzić: Masarykova Chata

22 November 2019

Będąc w Dusznikach – Zdroju, rozkoszując się mnogością atrakcji jakie oferuje nam Kotlina Kłodzka, nie można zapominać o walorach turystycznych naszych południowych sąsiadów. Chciałbym zaproponować dzisiaj Państwu odwiedzenie schroniska Masarykova Chata.

Jest ono położone w Czechach, w kraju kralovohradeckim, na zachód od Zieleńca, poniżej grzbietu Gór Orlickich, a południowo – wschodnim zboczu Šerlicha na rozległej, odsłoniętej polanie, na wysokości (1013 m n.p.m.) przy granicy państwowej z Polską.

Schronisko zbudował Klub Czechosłowackich Turystów z Hradca Kralove w latach 1924-1925. Uroczystego otwarcia schroniska z nadaniem nazwy dokonano 27 września 1925 roku. Uczczono w ten sposób narodziny legendarnego i pierwszego zarazem prezydenta Czechosłowacji – Tomáša Garrigue Masaryka. Był on nazywany ojcem niepodległej Czechosłowacji. W Czechach jest do dzisiaj niekwestionowanym autorytetem, tamtejszym odpowiednikiem Józefa Piłsudskiego.

8 września 1935 odsłonięto przed schroniskiem popiersie prezydenta Masaryka. Mniej więcej w tym samym czasie doprowadzono tu szosę.

Po niemieckiej aneksji Sudetów schronisko zostało przemianowane na „Hitlerbaude”. W czasie wojny służyło jako sanatorium dla rannych lotników, później natomiast był tu ośrodek dla Hitlerjugend.

Największą atrakcją schroniska jest duża sala jadalna ze stojącym pośrodku drewnianym słupem z dwoma reliefami. Jeden z nich przedstawia literę „G” i czeskiego lwa, symbolizującego herb Hradca Kralove. Na jednej ze ścian wisi po sufitem rzeźba ducha Gór Orlickich Rampušáka z początku lat 60. XX wieku. Przeciwległy zakątek sali jadalnej zdobi ogromny portret prezydenta Masaryka.

Schronisko położone jest przy szlakach turystycznych:

  • niebieski z Zieleńca do Olešnice v Orlických horách przez granicę z Czechami
  • czerwony z Olešnice v Orlických horách na najwyższe szczyty Gór Orlickich: Wielką Desztnę czes. Velká Deštná i Małą Desztnę czes. Malá Deštná.
  • w pobliżu schroniska znajduje się punkt widokowy z panoramą na Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, południowo-wschodnią część Gór Orlickich z Wielką Desztną czes. Velká Deštná.

ul. Zielona 19
57-340 Duszniki-Zdrój, Polska

siehe auf der Karte
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen