Impresja Art Resort, Duszniki-Zdrój
Duszniki-Zdrój – rys historyczny
  1. Hauptseite
  2. Duszniki-Zdrój – rys historyczny

Duszniki-Zdrój – rys historyczny

Ankunftsdatum
Abreisedatum

Duszniki-Zdrój – rys historyczny

22 November 2019

„Świeże powietrze i serwatka, którą pijam skwapliwie, tak mię postawiły na nogi, że jestem całkiem inny niż w Warszawie. Wspaniałe widoki, jakie roztacza Śląsk, czarują i zachwycają mnie” - tak w liście do swojego przyjaciela Józefa Elsnera, pisał przebywający na kuracji w ówczesnym Reinerz w sierpniu 1826, szesnastoletni Fryderyk Chopin.

Położone w otoczeniu gór Bystrzyckich i Orlickich, nad rzeką Bystrzycą Dusznicką – Duszniki- Zdrój to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zakątków Kotliny Kłodzkiej, stanowiące doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji i przemierzania mnogiej liczby szlaków turystycznych.

Pierwsze wzmianki o samym mieście pochodzą z 1324 roku, natomiast w 1346 roku otrzymało ono prawa miejskie na lokacji na prawie niemieckim. Położenie przy szlaku handlowym z czeskiej Pragi do Wrocławia pozytywnie wpływało na rozwój miasta.

W roku 1408 odkryto lecznicze właściwości źródła „Zimny Zdrój”, co zapoczątkowało rozwój uzdrowiska. Sława wód dusznickich wybiegała daleko poza granice kraju. Ze względu na swój przyjemny smak były poszukiwane jako napój biesiadny przez znakomite rody. Jednakże dopiero w XVIII wieku należycie oceniono i rozpoczęto wykorzystywanie źródeł.

W 1562 roku w Dusznikach powstał cech sukienników i przemysł papierniczy. W XVII wieku powstaje młyn papierniczy, który obecnie funkcjonuje jako Muzeum Papiernictwa. Muzeum to jest obecnie jedyną prowadzoną w pełni profesjonalnie placówką, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa.

Kolejną ważną datą dla historii miasta jest 17 sierpnia 1669 roku, kiedy to w zajeździe „Pod Czarnym Niedźwiedziem”( obecnie kamienica znajdująca się przy ulicy Rynek 1), zatrzymał się abdykujący król Polski Jan Kazimierz. Na fasadzie wiszą dwie tablice pamiątkowe, pierwszą (w języku niemieckim) przywiesił, aby podnieść rangę swoje gospody właściciel zajazdu.

ul. Zielona 19
57-340 Duszniki-Zdrój, Polska

siehe auf der Karte
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen