Warning: Declaration of description_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /wp-content/themes/rsw/framework/functions/framework-functions.php on line 0
Blog - IMPRESJA – You’ll be impressed! - IMPRESJA – You’ll be impressed!

Blog

Spotkanie z tłumaczką Justyną Czechowską

Spotkanie z tłumaczką Justyną Czechowską

11 marca w godzinach 17:00 – 20:00 Hotel Impresja   Zapraszamy na spotkanie z Justyną Czechowską, znaną i cenioną tłumaczką literatury skandynawskiej. Będziemy rozmawiać, między innymi, o Tove Jansson i jej książce „Słoneczne miasto”. Tym razem słynna autorka Muminków pisze dla dorosłych! Spotkanie zainicjuje Dyskusyjny Klub Książki w Dusznikach-Zdroju, dlatego nie może na nim zabraknąć młośników literatury z naszego miasta. Omówimy też plany dusznickich wydarzeń literackich na ten rok. Z omawianą książką można się zapoznać wcześniej – egzemplarze są dostępne w Hotelu Impresja. Zapraszamy jednak wszystkich, nawet jeśli nie zdołają zapoznać się z omawianą lekturą. Wydarzenie jest otwarte, wstęp bezpłatny, a wspaniałe przeżycia i moc duchowych wrażeń ZAGWARANTOWANE!

Kilka historii, o których nie miałeś pojęcia

Duszniki – Zdrój, jak każde miasto turystyczne, pełne są legend i podań, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poniżej przedstawię Wam dwie, które pomimo tego, że są absurdalne i strasznie ciężko w nie uwierzyć – wydarzyły się naprawdę. A dwie to już kilka, prawda?  Kat i diabelskie sztuczki Na dusznickim rynku panuje prawdziwa aura historii. Znaleźć tam można najstarszy budynek  w mieście czy rysunek miasta sprzed wielkiego pożaru, który w 1884 roku spalił pół miasta. Naprzeciwko figury maryjnej, w centrum rynku stoi mała, niepozorna pamiątka obok której nie można przejść obojętnie. Jest to rekonstrukcja pręgierza przy którym ongiś rozrywkę miało całe miasto. Niektóre źródła mówią o bezprecedensowym wydarzeniu w […]

Duszniki- Zdrój – rys historyczny

„Świeże powietrze i serwatka, którą pijam skwapliwie, tak mię postawiły na nogi, że jestem całkiem inny niż w Warszawie. Wspaniałe widoki, jakie roztacza Śląsk, czarują i zachwycają mnie”. Tak w liście do swojego przyjaciela Józefa Elsnera, pisał przebywający na kuracji w ówczesnym Reinerz w sierpniu 1826, szesnastoletni Fryderyk Chopin. 

Chopin w Dusznikach – Zdroju

„Świeże powietrze i serwatka, którą pijam skwapliwie, tak mię postawiły na nogi, że jestem całkiem inny niż w Warszawie. Wspaniałe widoki, jakie roztacza Śląsk, czarują i zachwycają mnie”.

Dusznickie legendy

Jako, że wakacje to najlepszy moment na podróże, w których możemy odkrywać fantastyczne miejsca i przeżywać niezapomniane przygody, chciałbym przedstawić Państwu dwie legendy związane z naszym miastem, które powinny zachęcić każdego poszukiwacza cudownych przeżyć do odwiedzenia i poznania historii Dusznik – Zdroju.   Legenda o Zamku Homole Jeden z władców zamku miał młodą i piękną żonę. Pewnego razu przybył na zamek z odległych stron rycerz młody i urodziwy. Nie minęły trzy dni, jak młodzi wyznali sobie miłość podczas tajemnej schadzki. Lecz bogdanka nie chciała się zgodzić na ucieczkę z kochankiem, który nie miał nic prócz konia i zbroi. Pewnego jesiennego dnia obaj mężczyźni znużeni polowaniem odpoczywali w oświetlonej łuczywem sali […]

Warto zobaczyć: Jamrozowa Polana

„A teraz Weroniko odpychaj się jak Justyna Kowalczyk, jak Marit Bjoergen, zapomnij o karabinie! Walczysz o medal, o swój pierwszy medal w mistrzostwach świata! Nigdy dziewczyno nie stałaś na podium, a teraz to podium otwiera się jak ta trasa w Kontiolahti. Dawaj Weronika, dawaj!” Takimi oto słowy komentarz Tomasza Jarońskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego niósł Weronikę Nowakowską – Ziemniak po największy sukces w jej karierze. 

W sercu Parku Zdrojowego

Duszniki Zdój miasto z duszą…  może nawet w kilku odsłonach, bo mnogość budynków z historią nie tylko cieszy, zaciekawia oczy, ale pobudza wyobraźnie. Czuć tu historię i czuć teraźniejszość. Po cichu liczę na to, że każdy z Was da się oczarować i spróbuje sam odnaleźć duszę tego miasteczka. I choć bardzo bym chciała, żeby nazwa Duszniki miała coś wspólnego z duszą legendy na to nie wskazują. Jedna z legend zaczepia się o prozdrowotne właściwości tego miejsca mówiąc o tym, że nazwa Duszniki – Zdrój pochodzi od dusznicy, którą tu niegdyś leczono. Powietrze było dobre i woda mająca pozytywne właściwości na stan ducha i ciała. Nic tylko zdrowieć.

Czarny Staw

Czarny Staw nie tak oczywista część Parku Zdrojowego. Przyznam, że sama byłam przekonana, że ta przepiękna oaza jest zupełnie odrębnym tworem. Dusznicki Park Zdrojowy kojarzy się w pierwszej kolejności z fontanną, Dworkiem Chopina czy Pijalnią, jednak jego przestrzeń jest znacznie większa.

Atrakcje po stronie czeskiej

Czechy – kraj z którym Kotlina Kłodzka graniczy od południa, poza wybornymi knedlikami oraz przepysznym czeskim piwem, ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji turystycznych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę poza Masarykovą Chatą, o której pisaliśmy tutaj? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma godnymi uwagi atrakcjami. 

Musisz odwiedzić: Masarykova Chata

Będąc w Dusznikach – Zdroju, rozkoszując się mnogością atrakcji jakie oferuje nam Kotlina Kłodzka, nie można zapominać o walorach turystycznych naszych południowych sąsiadów. Chciałbym zaproponować dzisiaj Państwu odwiedzenie schroniska Masarykova Chata.